تبلیغات
به وبلاگ طوطی ها خوش آمدید - غذا دادن به جوجه طوطی
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : فرهاد واحد خوشچهره
نظرسنجی
به نظر شما سخت ترین شرایط نگداری را كدامین طوطی دارد ؟

جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد آهنگ ابی
محتاج

به وبلاگ طوطی ها خوش آمدید
شعبه اول وبلاگ farzam
اموزش غذا دادن به جوجه انواع طوطی

نگهداری و تغذیه صحیح جوجه طوطی ها از هر نژاد که باشند کار ساده ای نخواهد بود و شما اگر تصمیم به نگهداری و پرورش یک یا چند جوجه را دارید باید با دقت این مطلب را مطالعه نمایید.

1-اکثر طوطیها متعلق به مناطق گرمسیری هستند و مانند سایر جوجه های پرنده های دیگر به سرما و جریان باد حساس هستند شما باید طوطی را داخل یک جعبه مثلا از جنس چوب یا مقوا نگهداری کنید و کف این جعبه کوچک را با خرده های روزنامه پر کنید یا خاک اره درشت از انجا که فضله جوجه ها معمولا ابکی تر است بایستنی است کف جعبه را 2 تا 3 بار در روز تعویض کنید تا همیشه تمیز بماند. جوجه ها را باید در دمای گرم و مناسب قرار دهید اما نه طوری که دم کنند یعنی در جعبه را کامل نپوشانید

2-تغذیه جوجه ها بسیار پر اهمیت و مهم است سرلاک را با مقداری اب جوشانده شده نرم کنید بعضی از جوجه ها توانایی هضم سرلاک را ندارند و سرلاک در چینه دان انها ترشیده و فاسد خواهد شد همچنین موز به سرعت سیاه می شود و زیر زبان و داخل منقار پرنده مانده و چسبناک و باعث مسمومیت جوجه خواهد شد. پس در دادن این غذاها دقت کنید به مقدار کم و با دقت مصرف کنید که نه بترشد و نه زیر منقار طوطی بماند و خراب شود.

اما با چه موادی و چگونه باید جوجه ها را تغذیه کنیم؟

شیره بلال تازه – موز نرم شده با اب – عسل محلول در اب - سفیده تخم مرغ پخته - سرلاک

اما رسیدن به این پاسخ ساده هم مانند بسیاری تجربه های دیگر وقت و هزینه های زیادی در بر داشت اما در نهایت تجریبات گران بها به جا مانده که انها را به دوست داران طوطی ها تقدیم کرده و می کنم. همان گونه که دامپزشکها موجودات زنده بیشماری را زنده زنده پاره پاره می کنند تا چیزهای جدید یاد بگیرند من هم مجبور شدم شاهد مرگ و میر طوطی های بیشماری از نژادهای گوناگون و مختلف باشم.

معمولا اکثر جوجه های طوطی ها را با همین رژیم غذایی می توان تغذیه کرد دقت کنید:

در محیطی پاک و تمیز در یک ظرف اقدام به له کردن موز کنید سپس کم کم اب که بهتر است معدنی باشد و سرد نباشد را اضافه کنید انقدر اب اضافه کنید و هم بزنید تا خوب نرم شود و به سادگی داخل سرنگ بزرگی که از قبل اماده کرده اید ریخته شود در هنگام غذا دادن به یک یا چند جوجه بدترین کار این است که شما عجله کنید ! باید اهسته و با حوصله فراوان و با دقت اقدام به غذا دادن کنید و جوجه باید بی صبرانه انتظار دریافت غذا را بکشد وقتی می خواهید سرنگ را به دهان جوجه نزدیک کنید با یک دست به ارامی از پشت سر جوجه را نگاه دارید تا تعدالش را بهتر حفظ کند و احتیاط کنید که انگشت شما زیر گلوی پرنده قرار نگیرد چون ممکن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسی تلف شود. اصلا قرار نیست که بر سر سرنگ شلنگ وصل کنید یا خود سرنگ را در حلق جوجه نباید قرار دهید وقتی شما مایع موز را خوب رقیق کرده باشید به سادگی می توانید اقدام به غذا دادن به جوجه بکنید اما اگر کمی مایع داخل سرنگ سفت و محکم یا با کمی ناصافی باشد مجبور می شوید به سرنگ گاه فشارهای محکمی وارد کنید که متعاقب این عمل شما مایع داخل سرنگ ممکن است به صورت نا میزان و یکباره به حلق جوجه پاشیده شود که باز هم می تواند با پریدن به دستگاه تنفسی باعث مرگ پرنده شود.

مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ گاه دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید با ارامش و کم کم غذا بخورد بهتر است تا یکبار برای همیشه غذا بخورد.

اگر در تغذیه انها زیادی هم حساسیت به خرج

معمولا روزانه 3 تا 4 بار غذا دادن کافی است اب عسل را می توانید یکبار در روز به مقدار کم بدهید.

دمای مکانی که جوجه یا جوجه ها قرار دارند باید حدود ۳۰ درجه گرما داشته باشد درب جعبه را طوری نبندید که گرما و رطوبت باعث دم کردن جوجه شود.

با همین جیره غذایی ساده یعنی شیره بلال و موز نرم شده در اب سفیده تخم مرغ پخته که از سرنگ رد شود و گاه اب عسل می توانید انواع جوجه طوطی ها را بزرگ کنید غذاهای اماده در بسته بندی های خارجی هم جهت تغذیه جوجه طوطی ها در دسترس هست که انها را هم می توانید از بخش فروش فروشگاه منقارکج ها تهیه کنید. یکبار در روز می توانید مقدار ناچیزی مولتی ویتامین مخصوص پرندگان را به غذا اضافه کنید که می توانید انرا هم از بخش فروش تهیه کنید.

خصوصا وقتی جوجه ها بزرگتر شدند باید هر روز به انها یک وعده سفیده تخم مرغ پخته را با سرنگ داد.

هرگز فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها مردنی نیستند و فقط و فقط به خاطر اشتباه غذا دادن می میرند. یعنی یا غذای مناسب به انها داده نشده یا غذا را بد به پرنده داده اند.

جوجه ها پس از گذراندن سنی که باید با دست غذا دریافت کنند به مرحله ای می رسند که با وجود برخورداری از منقار شل و نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند جوانه های حبوبات یا انجیر تازه یا توت یا توت فرنگی و سیب و غلات نرم و پسته و غیره را در اختیار انها قرار دهید...

وقتی کمی جون گرفتند انها را اب فضایی که نور خورشید ملایم به انها بخورد قرار دهید مانند فضای چمن و باغچه تا دوران کنجکاوی و جوجگی را با شادابی پشت سر بگذارند و همیشه مراقب انها باشید

اگر با نوشتن این مطلب از کشته شدن یک جوجه هم جلوگیری کرده باشم احساس خوشبختی خواهم کرد

اطلاعات بیشتر:

مرحله1:
کاسه ای اب جوش تهیه کنید و پودرهای مخصوص جوجه طوطی را تهیه کرده با آب مخلوط کنید نتیجه باید کاملا غلیظ باشد می توانید سرلاک بدون شیر را با پوره سیب و آب مخلوط کنید و مخلوطی کاملا غلیظ بدست آورید.


مرحله2:باید دما غدا را چک کنید مواظب باشید غذا داغ و شوزاننده نباشد اگر داغ است صبر کنید تا سرد شود دما غذا باید گرم (ولرم باشد).

مرحله3:

سردی غذا نیز مطلوب نیست اگر سرد است می توانید غدا را در مایکروفر گذاشته و رو درجه 105تا 110 تنظیم کنید با اینحال رو دست خود تست کنید تا سوزاننده نباشد اگر گرم است برای خوردن پرنده مناسب است.

مرحله4:

ظرف بزرگتر اب داغ تهیه کنید و ظرف کنونی که غدای پرنده درون آن است را درون ظرف آب جوش قرار دهید تا در طی غدا دادن به پرنده غذا سرد نشود و همچنان گرم بماند.

مرحله5:
سرنگ را با غذای حاضر شده لب تا لب پر کنید دقت کنید هوا وارد سرنگ نشود بعد پر کردن سرنگ سر سرنگ را فشار داده تا غذای اضافی و هوای موجود خارج شود.

مرحله6:
جوجه را درون حوله بزارید و دست چپتان زا زیر بدنش بزارید و با دست راست سرنگ را داشته باشید اینجوری تسلط بیشتری پیدا می کنید تا طوطی بیش از اندازه در زمان غذا دادن تکان نخورد.

مرحله7:
سر سرنگ را رو نوک جوجه بزارید می بینید دهانش رو باز می کند همان ابتدا سر سرنگ را بزارید و مقدار بسیار کم و آهسته فشار دهید تمام غدا یکباره نباید وارو شود اینکار باید بسیار آهسته انجام شود وقتی مقداری به اندازه 1-2 قطره ریخته شد اجازه دهید پرنده غذا را خوردن و نفس بکشد بعد دوباره این عمل را تکرار کنید.

مرحله8:تا زمانیکه چینه دان پرنده پر شود و پرنده از خوردن امتناع کند غدا دادن را ادامه دهید چینه دان در جلو گردن پرنده قرار دارد در جوجه های که هنوز پرها کامل نبست زمانیکه پر می شود گرد می شود ولی در جوجه کرکی که پر دارد قابل دیدن نیست آرام با دست زدن حس می کنید جلو گردن پرنده پر شده و بر امده است.

مرحله9:
توجه کنید گوشه سرنگ درجاتی هست (سی سی) یادداشت کنید پرنده چند سی سی خورده و چینه دان پر شده این اطلاعات به شما و دامپزشک شما زمانیکه پرنده ئچار کاهش یا افزایش وزن یا .. می شود کمک می کند.

مرحله10:
تمام وسلایل را جمع و با آب گرم بشورید از خیس کردن جوجه جدا خودداری کنید.در این زمان جوجه برایش حرکت دشوار می شود و مانند جوجه خیس سنگین می شود.جایی ز پرهای پرنده غذا ریخته نشده باشد

مرحله11:
تمام سرنگ و وسایل را با صابون و آب جوش بشورید غذای باقی مانده را دور بریزید ماندن غذا باعث ایجاد باکتری هایی می شود که به سرعت جوجه طوطی را می کشد

با استفاده از این سرلاک مخصوص جوجه طوطی ها با خیال 100درصد راحت جوجه طوطی خود را بزرگ کنید.

www.totifarzam.mihanblog.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 19 اسفند 1389 :: نویسنده : فرهاد واحد خوشچهره
نظرات ()
چهارشنبه 28 فروردین 1392 09:52 ب.ظ
سلام از زاهدانم طوطی از بچگی خیلی داشتم این یکی از همه کوچولوتره پرای زیر شکمش با گردنش فقط درنیومده عطسه میکنه با دستمم غذا میخوره چیکار کنم عطسه نکنه؟ فعلا فقط عطسه داره سرلاکم میخوره!از امشب میخوام سفیده تخم مرغ هم بهش بدم نوعشم از اون جنگلییای سبزه! کمک خیلی دوسش دارم
چهارشنبه 7 فروردین 1392 01:31 ق.ظ
من 1 بیمار ایکتیوزم فقط بیماران ایکتیوز به 09399510989 پیامک دهند
چهارشنبه 24 آبان 1391 07:33 ب.ظ
سلام داشی...!ای شاه طوطیم چند وقته اصلا غذانمیخوره چرا دست شویی هم در روز دوبار میکنه 6ماهشم هست نظرتون چیه چرا!!!! اینطوریه...؟!
فرهاد واحد خوشچهرهتغذیه اش چه طور بوده ؟ احتمالا سرما خورده اگه پف هم کرده باشه و تو خودش باشه .اگه وضع حادده حتما پیش دکتر ببرش .به امید سلامتیه طوطیت
سه شنبه 2 اسفند 1390 05:35 ب.ظ
سلام می تو شهر زاهدانم شهری که طوطی زیاد از پااکستان وارد میشه بنظرتون خوبه از همین قاچاقی بخرم آخه ارزونه
فرهاد واحد خوشچهرهسلام دوست عزیز اون جا بسیار خوبه حتی خودم هم یه بار تصمیم داشتم بیان مرز فكر كنم جایی به نام تایبات بود .
البته مراقب باش هم برای خودت هم پرنده چون ممكنه مریض شده باشه یا... با یه وارد برو ؛ موفق باشی
چهارشنبه 24 فروردین 1390 02:55 ب.ظ
سلام وب خوبی داری گفتم احساس خوبی داشته باشی و خوشحالت کرده باشم
فرهاد واحد خوشچهره خیلی با نمکی گفتم بدونی ؟
چهارشنبه 24 فروردین 1390 02:52 ب.ظ
عالی بود حرف نداشت
راستی فصل شاه طوطی کی است ؟؟؟؟
فرهاد واحد خوشچهره خیلی ممنون دوست عزیز فصلش بهاره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر